Skarżyskie Topienie Marzanny w promieniach słońca
Dwudziesta druga edycja Rajdu Wiosennego w Skarżysku-Kam. przebiegła z dobrymi humorami i przy bardzo dobrej pogodzie. Czytaj dalej
Informacja o zmianie w wykazie imprez
Informacja o zmianie w wykazie imprez programowych O/PTTK w Końskich i Superpiechurze Świętokrzyskim 2024 Czytaj dalej
Szkolenie dla przewodników w Świetokrzyskim...
W dniu 3 marca Dyrekcja Świetokrzyskiego Parku Narodowego... Czytaj dalej
Rajd Bab ze znakomitą frekwencją
Tegoroczny Rajd Bab nie zachwycił słońcem, ale wiosenną pogodą już tak! Tradycyjnie, jak od blisko pół wieku, na trasie rozegrano kilka konkurencji sprawnościowych, Czytaj dalej
prev
next

Wycieczka Doliną Kamiennej

2-07-2018 7:02

W ostatnią sobotę czerwca mieliśmy przyjemność zorganizować krajoznawczą wycieczkę autokarową łączącą najcenniejsze kulturowo i historycznie miejsca położone w dolinie rzeki Kamiennej. 

Punktualnie o godz. 8.00 ruszyliśmy autokarem w kierunku Krzemionek k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W trakcie około 2 godzinnej podróży uczestnicy mogli posłuchać naszej przewodniczki, która przybliżała słuchaczom historie i ciekawostki związane z mijanymi po drodze miejscami. Pierwszym turystycznym przystankiem były neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego - najcenniejszy zabytek prehistoryczny Europy Środkowej. Miejscowy przewodnik poprowadził nas trasą, na której poznaliśmy rodzaje kopalń, wydobywany surowiec oraz metody pracy ówczesnych górników. Pośród wąskich podziemnych korytarzy wydrążonych w wapiennej skale natknęliśmy się na sceny ukazujące trudy wydobywania krzemienia, zobaczyliśmy także złoża tego minerału zanurzone w skalnych ścianach. Wielkie historyczne znaczenie oraz doskonałe zachowanie tego miejsca stały się powodem do wpisania kopalni w 1994 roku na listę Pominków Historii. Teren pola górniczego i otaczających go lasów (ok. 375 ha) stanowi obszar rezerwatu przyrody w którym występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz zwierząt.

 

Ujęci historią przemysłu sprzed 5000 lat, ruszyliśmy do Starachowic. Tam odwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM znajdujące się na terenach dawnych zakładów hutniczych. Przewodniczka muzealna w bardzo przystępny sposób przybliżyła nam cały proces metalugii rud żelaza od transportu surowców do huty, poprzez przygotowanie ich do wytopu, wytapianie, po uzyskanie surówki wielkopiecowej. W trakcie zwiedzania zobaczylismy także ekspozycję samochodów starachowickiej fabryki STAR oraz ciekawą ekspozycję przyrodniczą, prezentującą ślady organizmów żyjących na ziemi świętorzyskiej na przestrzeni setek tysięcy lat od okresu późnego permu po trias.

 

Ostatnim punktem programu była wizyta w Wąchocku. Odwiedziliśmy jedno z najcenniejszych miejsc na szlaku architektury romańskiej – opactwo cystersów – od 2017r. także znajdujące się na liście Pomników Historii. Jeden z braci zakonnych oprowadził nas po zakamarkach klasztornych opisując funkcje najważniejszych miejsc takich jak kapitularz, dormitorium, fraternia czy refektarz oraz wskazując detale architektoniczne, dzięki którym zespół klasztorny nabiera szczególnego klimatu dawnych epok. Duże wrażenie zrobiło na uczestnikach Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu. W jednej sali zgromadzono bogaty zbiór eksponatów z kolekcji ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka regionalisty i kolekcjonera. Wśród pamiątek: sztandary powstańcze, broń biała i palna, elementy ubioru i wyposażenia powstańców, torby, pasy, ładownice, dokumenty podpisane przez przywódców powstańczych, biżuteria patriotyczna i wiele innych pozostałości minionych czasów. W chwili wolnego czasu uczestnicy mogli skorzystać z oferty miejscowej gastronomii oraz przespacerować się „bulwarem uśmiechu” do pomnika osławionego w dowcipach wąchockiego sołtysa.

 

Realizacja programu wycieczki pomimo kaprysów pogodowych przebiegła pomyślnie i w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Końskich. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i dobre słowo licząc na kolejne równie sympatyczne spotkania krajoznawcze.

 

Do zobaczenia!

 

  

Ostatnio dodane zdjęcia

Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...

CookiesAccept

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii.

Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji w Polityce Prywatności pod adresem http://pttkkonskie.pl/polityka-prywatnosci

Zrozumiałem