Skarżyskie Topienie Marzanny w promieniach słońca
Dwudziesta druga edycja Rajdu Wiosennego w Skarżysku-Kam. przebiegła z dobrymi humorami i przy bardzo dobrej pogodzie. Czytaj dalej
Informacja o zmianie w wykazie imprez
Informacja o zmianie w wykazie imprez programowych O/PTTK w Końskich i Superpiechurze Świętokrzyskim 2024 Czytaj dalej
Szkolenie dla przewodników w Świetokrzyskim...
W dniu 3 marca Dyrekcja Świetokrzyskiego Parku Narodowego... Czytaj dalej
Rajd Bab ze znakomitą frekwencją
Tegoroczny Rajd Bab nie zachwycił słońcem, ale wiosenną pogodą już tak! Tradycyjnie, jak od blisko pół wieku, na trasie rozegrano kilka konkurencji sprawnościowych, Czytaj dalej
prev
next

Ogólnopolski Sejmik Opieki nad Zabytkami

2-12-2018 14:16

W dniu 24 listopada 2018 roku w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich odbył się Ogólnopolski Sejmik Opieki nad Zabytkami pod hasłem „100 lat opieki nad zabytkami w niepodległej Polsce”.

Organizatorami tego wydarzenia było Muzeum Regionalne PTTK w Końskich oraz obchodząca jubileusz 60-lecia pracy Komisja Opieki nad Zabytkami działająca przy koneckim oddziale PTTK.
Wydarzenie to swoim honorowym patronatem objęli: Jacek Potocki – prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie, Anna Żak-Stobiecka – Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach oraz Krzysztof Obratański – Burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

 

Obradom towarzyszyła wystawa pod tytułem „Legionów droga do Niepodległej''. Uczestnicy sejmiku mogli też zapoznać się z prezentacją prac laureatów konkursu „Ocalić od zapomnienia”, a także prezentacją pamiątek i dokumentów z okresu działalności Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Końskie z lat 1958-2018.

 

W sejmiku udział wzięło ponad 80 osób z całego kraju. Obecni byli między innymi prezesi oddziałów PTTK w Kielcach, Starachowicach, Busku Zdroju i Żarnowie oraz dyrektorzy i przedstawiciele placówek muzealnych w Słupsku, Warcie, Zgierzu, Maleńcu, Adamowie, Olkuszu i Ostrowcu Św. Wśród specjalnych gości znaleźli się członkowie honorowi PTTK: Franciszek Midura, Jerzy Pabian, Andrzej Rembalski i Włodzimierz Szafiński, przedstawiciele Komisji Opieki nad Zabytkami ZG PTTK z jej przewodniczącym Andrzejem Danowskim z Łodzi, przewodniczący Komisji Krajoznawczej ZG PTTK dr Szymon Bijak z Warszawy, prezes Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Micorek z Kielc. Lokalne władze samorządowe reprezentował Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich.

 

Chociaż ruch na rzecz ochrony dóbr kultury na Ziemi Koneckiej sięga okresu kształtowania się wolnej Polski, to dopiero w 1958 roku udało się przy koneckim Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego formalnie powołać Komisję Opieki nad Zabytkami. W pierwszym roku działalności liczyła ona ośmiu członków. Rok później zrzeszała już 21 opiekunów zabytków. Największy okres świetności przeżywała w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to w jej ramach działało niemal 80 osób. Ogólnie podczas 60 lat istnienia komisji pracowało w niej 155 osób. Obecnie komisja liczy 17 osób, spośród których 11 regionalistów posiada państwowe uprawnienia społecznego opiekuna zabytków.
Dzięki działalności komisji udało się między oznakować tablicami informacyjnymi zabytkowe obiekty w mieście, powołać Muzeum Regionalne PTTK, stworzyć Katalog Zabytków Miasta i Gminy Końskie, opracować gminną ewidencję zabytków oraz utworzyć bazę fotograficzną obiektów zabytkowych miasta i gminy. Komisja przyczyniła się do rewitalizacji lokalnych pomników historii oraz miejsc pamięci. W ramach prac komisji organizowane były liczne konferencje, sesje muzealne i wystawy okolicznościowe o zasięgu ponadregionalnym.

 

W części uroczystej sejmiku wiadomości o historii i działalności komisji przedstawił w pokazie multimedialnym Wojciech Pasek - społeczny dyrektor Muzeum Regionalnego PTTK w Końskich. Na scenie zaprezentował się dziecięcy Zespół Ludowy „Mała Korniczanka” z Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy. Później nastąpiło wręczenie wyróżnień osobom pracującym na rzecz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami oraz podsumowanie konkursu pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”.
W drugiej części sejmiku swoje referaty zaprezentowali zaproszeni goście. Prof. Franciszek Midura z Warszawy poruszył tematykę społecznej opieki nad zabytkami na ziemiach polskich do 1918 roku, Katarzyna Sikora z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła referat na temat społecznej opieki nad zabytkami w polskim prawodawstwie. Po niej głos zabrał dr Andrzej Rembalski z Wszechnicy Świętokrzyskiej, który w swoim wystąpieniu zajął się tematyką zabytków przemysłu i techniki w województwie kieleckim w latach 1919-1998.

 

 

Odznaczenia i wyróżnienia za pracę społeczną na rzecz krajoznawstwa oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami otrzymali:

 

Srebrna Odznaka „Za opiekę nad Zabytkami”: Bolesław Borowiecki i Ryszard Cichoński
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Wojciech Pasek
Złota Honorowa Odznaka PTTK: Teresa Wołodkiewicz
Brązowa Honorowa Odznaka PTTK: Beata Salata
Złota Odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”: Elżbieta Jakubowska
Dyplom „Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa”: Ada Dębowska
Odznaka „50 lat w PTTK”: Marzenna Kwietniewska-Cisak
Złota Honorowa Odznaka „Turysta Ziemi Koneckiej”: Andrzej Rembalski
Medal Muzeum Regionalnego PTTK w Końskich „Za Pomoc i Współpracę”: Tadeusz Nowakowski
Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Świętokrzyskiego: Feliks Przyborowski, Stanisław Cisak, Bogdan Faworski
Dyplomy Komisji Opieki nad Zabytkami ZG PTTK: Mirosław Gryglicki, Jerzy Stańczyk, Tadeusz Śliwak, Krzysztof Wiatr, Włodzimierz Wojciechowski.

Ostatnio dodane zdjęcia

Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...

CookiesAccept

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii.

Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji w Polityce Prywatności pod adresem http://pttkkonskie.pl/polityka-prywatnosci

Zrozumiałem