Łysica zdobyta

20-02-2020 11:31

Grupowym wyjazdem w Góry Świętokrzyskie i wejściem na Łysicę turyści z PTTK Końskie uczcili 40-tą rocznicę pierwszego zimowego zdobycia przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego najwyższej góry Ziemi – Mount Everest 8848 m.npm.

Polacy dokonali tego  17 lutego 1980 roku. Było to pierwsze wejście w warunkach zimowych na jeden  z ośmiotysięcznych szczytów zaliczanych do Korony Himalajów i Karakorum. W wigilię tego historycznego wydarzenia Klub Górski PTTK Końskie zorganizował wycieczkę połączoną z pieszą wędrówką na trasie z Bielin przez Kakonin na Łysicę. Tam, w samo południe doszło do zaplanowanego wcześniej spotkania z turystami z Klubu Górskiego PTTK Kielce oraz Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” z Kielc, który wędrowali z Ciekot i Bodzentyna. Były opowieści, wspomnienia i wspólne fotografie. Po zejściu do Świętej Katarzyny w Domu Wypoczynkowym „Jodełka” konecka grupa podsumowała wyjazd. Z racji wyjątkowych okoliczności wędrówki Ada Dębowska - prezes klubu - wręczyła wszystkim uczestnikom wyprawy okolicznościowe certyfikaty i pamiątkowe znaczki rajdowe.

 

W zimowej wędrówce na Łysicę udział wzięli: Andrzej Armada, Ada Dębowska, Elżbieta Dębowska, Małgorzata Dulewicz, Rafał Dulewicz, Jan Fidor, Natalia Fidor, Piotr Fidor, Wiesław Jakubowski, Maciej Jasiński, Ewa Jedynak, Antoni Jurek, Julia Jurek, Krzysztof Jurek, Marzena Jurek, Gabriela Łaska, Halina Maceja, Ewelina Mokwińska, Dorota Nyk, Wojciech Pasek, Grzegorz Raczkowski, Rajmund Stańczyk, Iwona Stępień-Baran, Jan Szustak, Tadeusz Śliwak,  Stanisław Świadek, Wojciech Wąsik, Krzysztof Wiatr, Martyna Wilk, Paweł Wilk, Michał Wojtaszewski.