23. Konecki Maraton Pieszy za nami

22-06-2015 11:09

XXIII Konecki Maraton Pieszy na 50 km łagodnie zapisał się w pamięci uczestników i organizatorów. Malownicza trasa, chłodna pogoda ułatwiały wędrówkę, a i padający deszcz koił zmęczone stopy!

W tym roku przygotowaliśmy trasę przez najbardziej malownicze zakątki Ziemi Koneckiej. Wszystko rozpoczynało się w Stąporkowie przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, skąd po weryfikacji i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia przy grzejniku 120 uczestników wyszło na trasę maratonu. Wśród śmiałków, którzy wybrali pełny dystans 50 km znaleźli się mieszkańcy najdalszych zakątków Polski: Białegostoku, Olsztyna, Wrocławia, Koszalina czy Rzeszowa, a także licznie przyjezdni z Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Gabryelina, Łodzi. Dopisali też nasi przyjaciele ze Słowacji z Klubu KST Manin z miejscowości Povazska Tepla.

Początkowo trasa poprowadziła uczestników ulicami Stąporkowa, następnie drogą przez Błaszków. Za Wólką Plebańską kręta leśna ścieżka przebiegała wzniesieniem rez. „Gagaty Sołtykowskie”, który urzekł wszystkich malowniczym krajobrazem. Dalej trasa wiodła pieszym szlakiem turystycznym koloru czerwonego zwanym „Piekielnym Szlakiem”, którym uczestnicy wędrowali aż do miejscowości Piekło. Na początku przez rez. „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, dalej Furmanów, Wielką Wieś, Grzybów do Czarnieckiej Góry, skąd przez Czarną, tuż obok Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni, następnie wzdłuż urwistych brzegów rzeki Czarnej w Janowie, a dalej przez Wąsosz do pomnika przyrody „Skałki Piekło” i wsi Piekło. Z Piekła duktem i wytyczoną pomarańczowymi kropkami trasą uczestnicy zmierzali już do Sielpi do Ośrodka Wypoczynkowego „Belferek”, gdzie mieściło się Biuro Maratonu.

Na mecie każdy otrzymywał pyszną bułkę z koneckiej piekarni i napój izotoniczny. Wieczorem tradycyjnie zapłonęło ognisko, przy którym pieczono kiełbaski, rozgrzewano się i gawędzono do białego rana o turystycznych przygodach. Uroczyste zakończenie odbyło się w niedziele po obfitym śniadaniu, na którym serwowano gorącą grochówkę. Medale i dyplomy wręczali Marcin Zieliński – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy oraz Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego. Całość poprowadził Wojciech Pasek – prezes o/PTTK w Końskich. Na koniec rozlosowano upominki w postaci wydawnictw i sprzętu turystycznego.

Tegoroczna edycja maratonu nie odbyłaby się gdyby nie wolontariusze i współorganizatorzy odpowiedzialni za metę, punkty kontrolne oraz trasę: Zbigniew Gontek, Jolanta Weber, Anna i Wojciech Ziółkowscy, Karolina Różańska, Bartosz Weber, Magdalena Weber, Dorota Doniecka, Lech Stachura, Artur Stachura, Tobiasz Stoszewski, Julia Stoszewska, Filip Bieniek.

„Rekordowe informacje” 23. edycji:
•    najstarszym uczestnikiem był Witold Zajączkowski (77 lat) ze Skarżyska Kamiennej
•    najmłodszym – Michał Bełżecki (14 lat) z miejscowości Pasek