Byliśmy na Kamieniarskiej Górze

10-03-2019 16:28

Kamieniarska Góra - niewielkie wzniesienie blisko Końskich, ale z dala od utartych szlaków. Dotarliśmy tam w niedzielę 3 marca!

Na kolejne zaproszenie Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT na imprezę z cyklu Zostań Turystą Ziemi Koneckiej odpowiedziało ponad 20 osób. Kamieniarska Góra okazała się intrygująca nawet dla turystów z Kielc i Piotrkowa Trybunalskiego. Nie zabrakło też sympatyków Klubu, zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich, z Końskich i Wąsosza. Wycieczkę prowadziła przewodniczka - Magdalena Weber.

 

Po zbiórce przy pomniku Tadeusza Kościuszki na skwerze w Końskich, ruszyliśmy na przystanek przy ul. ks. Granata, skąd busem kursowym udaliśmy się do Furmanowa. Tam pod Dębem Hubal rozpoczęliśmy od pamiątkowej fotografii oraz poznania historii miejscowości, zakładu wielkopiecowego i oddziałów "Szarego". Następnie pieszym szlakiem turystycznym koloru niebieskiego kierowaliśmy się do Piasku. Zanim tam dotarliśmy przystanęliśmy jeszcze przy pomniku Waldemara Szwieca "Robota" na skraju wsi Furmanów. W Piasku zatrzymaliśmy się na chwilę, by powspominać rodzinę Janiszewskich, a następnie nieoznakowaną trasą ruszyliśmy w kierunku Kamieniarskiej Góry. Szczyt okazał się mało wymagający, ale bardzo urokliwy, szczególnie z uwagi znajdującą się na nim kapliczkę MB. Następnie lasami kierowaliśmy się do miejscowości Piła, skąd przez Koczwarę i Czerwony Most wróciliśmy do Końskich.

 

Trasa liczyła łącznie 16 km, stała się również okazją do poznania historii Ziemi Koneckiej, szczególnie tej związanej z okresem II wojny światowej i dokonaniami Waldemara Szwieca "Robota".

 

Zapraszamy na kolejne wędrówki!