XXIII Rajd Niepodległości

12-11-2019 20:33

Blisko 300 osób wspólnie z organizatorami z Oddziałów PTTK z Końskich i Żarnowa aktywnie uczciło 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy XXIII Rajdu Niepodległości pochodzili głównie z Końskich i Żarnowa, ale też: Kielc, Małogoszcza, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi czy Piotrkowa Trybunalskiego. Dopisały licznie grupy zorganizowane ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Miedzierzy, Tomaszowa Mazowieckiego, Białaczowa, Przedborza, Krasnej, Miedznej Drewnianej oraz oczywiście Końskich i Żarnowa. Wszyscy stawili się na zbiórkę w dniu 9 listopada 2019 r. o godz. 9.00 przy biurze Oddziału PTTK w Końskich, gdzie trwała ostateczna weryfikacja uczestników rajdu. W biurze czuwały: Magdalena Weber, Lucyna Milczuszek oraz Zdzisława Król, które przygotowywały i wydawały świadczenia: pamiątkowe znaczki button, kiełbaski oraz mapki z opisem trasy.

 

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia, na którym prezes naszego oddziału - Wojciech Pasek powitał wszystkich, a Zbigniew Gontek opowiedział o przebiegu i oznakowaniu trasy, wykonano pamiątkową fotografię. Następnie blisko 300-osobowa kolumna uczestników ruszyła na trasę rajdu, która przebiegała w tym roku z Końskich przez Rogów, leśnymi duktami do miejscowości Piła, dalej przez Koczwarę do Pomykowa i znów do Końskich, gdzie w Szkole Podstawowej nr 1 nastąpiło uroczyste podsumowanie wspólnego świętowania. Na trasie nie mogło zabraknąć prawdziwego, turystycznego ogniska. Czuwali nad nim Zbigniew Gontek i Wojciech Ziółkowski, a zapłonęło ono na placu rekreacyjnym przy Szkole Podstawowej w Pomykowie. 

 

Uroczyste zakończenie rozpoczęło się punktualnie o godz. 14.00 od niezwykle wzruszającej akademii przygotowanej i przedstawionej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich. Po wspólnie odśpiewanym hymnie, młodzież recytowała patriotyczne wiersze i śpiewała wojskowe pieśni. Na widowni, obok uczestników rajdu i zaproszonych zdobywców tytułu Superpiechur Świętokrzyski zasiedli: Maciej Długosz - dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Piec - Starosta Konecki oraz Krystyna Milczarek - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich. Po akademii, Krzysztof Wiatr - viceprezes naszego oddziału wraz z Magdaleną Weber wręczyli odznaki turystyczne: 

 - Turysta Ziemi Koneckiej w stopniu złotym otrzymały: Kornelia Stępień i Marianna Stępień z Dyszowa
 - Turysta Ziemi Koneckiej w stopniu srebrnym otrzymali: Ewelina Fulara, Jan Kowalski, Krystyna Kowalska z Wąsosza oraz Stanisław Świadek z Końskich
 - Turysta Ziemi Koneckiej w stopniu brązowym otrzymała: Gabriela Łaska z Brudzewic
 - Siedmiomilowe Buty w stopniu srebrnym otrzymała: Maria Zielińska z Radoszyc
 - Odznakę Na szlakach Niepodległości otrzymał: Mirosław Gryglicki z Końskich
 - Odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego w stopniu srebrnym otrzymała: Lidia Sztandera z Kornicy
 - Odznakę Korona Gór Świętokrzyskich otrzymała: Anna Tkaczyk z Końskich

Wszyscy uczestnicy XXIII Rajdu Niepodległości wzięli też udział w losowaniu upominków. Do wygrania były wydawnictwa turystyczne, plecaki, koszulki, drobne nagrody rzeczowe oraz upominki promocyjne z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

 

Polecamy galerię zdjęć (dzięki uprzejmości Kol. Zbigniewa Borowca)