Deszczowa 50-tka

22-06-2020 20:01

Miłośnicy Ziemi Koneckiej nie zawiedli. Z naszego zaproszenia na XXVIII Konecki Maraton Pieszy na 50 km skorzystało blisko 120 osób.

I choć znaczącą większość stanowili mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, nie zawiedli adepci długodystansowych marszów z różnych stron Polski: Kleosina, Warszawy, Świdnika, Puław, Opola, Lubochni, Bielska-Białej, Wrocławia, Radomia czy Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego. Licznie zaprezentowali się też mieszkańcy powiatu koneckiego i powiatów ościennych. 

 

Przeprowadzenie imprezy należało dostosować do obowiązujących norm i wytycznych służb sanitarnych, stąd uczestnicy startowali indywidualnie, o dowolnie wybranej przez siebie godzinie, w przedziale czasowym między 7.00 a 10.00. Rankiem w biurze PTTK w Końskich przywitała ich tylko Magdalena Weber życząc udanej wędrówki. Na pierwszym punkcie kontrolnym, jeszcze w Końskich, wszyscy otrzymali numery startowe i z samodzielnie wydrukowanymi kartami startowymi wędrowali trasą opracowaną i wytyczoną przez kierownika biura PTTK - Zbigniewa Gontka. Tym razem trasa koneckiej 50-tki miała charakter pętli z początkiem i końcem zlokalizowanym w biurze Oddziału w Końskich, a prowadziła przez miejscowości: Stara Kuźnica, Piasek, Furmanów, Wielka Wieś, Grzybów, Czarniecka Góra, Czarna, Wąsosz, pomnik przyrody Skałki Piekło, Niebo i Stadnicką Wolę. Na punktach kontrolnych uczestników weryfikowali: Anna Tkaczyk, Sylwia Zielińska, Grzegorz Malicki i Tadeusz Śliwak, zaś w biurze maratonu ze świadczeniami czekały: Zdzisława Król, Jolanta Weber, Anna Tkaczyk i Magdalena Weber, pełniąc dyżur aż do godz. 22.00. 

 

Pogoda nie rozpieszczała piechurów: poranny chłód szybko zastąpiła mżawka, deszcz, a nawet ulewa, która skutecznie zniechęciła kilkunastu uczestników. Brak odpowiedniego przygotowania lub hartu ducha spowodował, że zrezygnowali oni z dalszej wędrówki do mety. Ostatecznie maraton ukończyło blisko 100 osób. Każdy, kto przewędrował 50 km na mecie otrzymał: oryginalny, odlewany medal, pamiątkowy dyplom, słodki poczęstunek, napój oraz uczestniczył w losowaniu nagród i upominków. Warto podkreślić, że po pozytywnej weryfikacji książeczki, wręczono też regionalną odznakę Turysta Ziemi Koneckiej w stopniu brązowym. Odebrał ją Cezary Król z Piotrkowa Trybunalskiego. 

 

Dwudziesta ósma edycja Koneckiego Maratonu Pieszego była wyjątkowa, bo wyjątkowe były okoliczności jej organizacji: tuż po zakończeniu ogólnokrajowej kwarantanny, gdy tylko rządowe rozporządzenia zezwoliły na przemieszczanie się obywateli. Okrojona formuła organizacji, bez integracyjnego ogniska, wspólnego startu i uroczystego zakończenia, nie zniwelowała radości uczestników ze spotkań na szlaku po długiej rozłące, ani nie odebrała organizatorom satysfakcji z udanego przeprowadzenia imprezy. A ulewny deszcz? Dodał odrobinę pikanterii :) Wygląda na to, że w obliczu obecnie obowiązujących przepisów nasze jesienne wydarzenia odbędą się w podobnej, sprawdzonej już formule. Trzymajcie kciuki!

 

A tymczasem zapraszamy na XV CROSS MARATON!