Kwesta na cmentarzu odwołana

29-10-2020 20:04

Dzięki hojności mieszkańców za zebrane w roku ubiegłym datki odnowiliśmy piękną figurę Jezusa dźwigającego krzyż na grobie Antoniego Putowskiego oraz kwaterę żeliwnych grobów rodziny Hodnikiewiczów – jedyną taką zachowaną jeszcze na naszym cmentarzu.

Tegoroczną zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków zgłosiliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na wszelki wypadek w okresie czterech dni, tj. od 30 października do 2 listopada, zakładając, że będziemy faktycznie obecni na cmentarzu prawdopodobnie tylko w sobotę i niedzielę. Zbiórce nadano numer 2020/2767/OR.

 

Planowaliśmy odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. Ponieśliśmy już spore koszty organizacyjne związane z przygotowaniem zbiórki. Między innymi wykonaliśmy pocztówki z fotografiami poddanych renowacji obiektów za środki zebrane w roku ubiegłym, wykonaliśmy nalepki samoprzylepne, zaopatrzyliśmy się w oznakowane puszki do kwestowania. Wbrew ogólnym obawom, że pandemia zniechęci, czy wystraszy potencjalnych kwestarzy zgłosiło się do tegorocznej zbiórki wielu sprawdzonych i doświadczonych wolontariuszy. Przygotowany został już grafik dyżurów na cmentarzu.

 

Jednak koronawirus zbiera swoje żniwo. Wczoraj odnotowaliśmy rekordową liczbę zakażeń – 16 tysięcy, dziś już ponad 18 tysięcy. Uznaliśmy, że zdrowie i życie ludzkie ma wartość nadrzędną. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, ale także i kwestujących podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej kwesty. Mamy nadzieję, że pandemia skończy się tak szybko jak wybuchła i nie zakłóci nam sprawnego przeprowadzenia kwesty podczas przyszłorocznego Święta Zmarłych.

 

Wojciech Pasek
Prezes Oddziału PTTK w Końskich
Koordynator kwesty