Udany Rajd Niepodległości

8-11-2020 16:04

Tegoroczny Rajd Niepodległości został zorganizowany w trudnym czasie, ale zmieniona formuła pozwoliła na pokonanie trasy przez nieco ponad 100 osób.

Od ponad 20 lat członkowie Oddziałów PTTK z Końskich i Żarnowa dokładali starań do wspólnej organizacji Rajdu Niepodległości. Tradycja nakazywała nie tylko pokonanie trasy, ale też spotkanie przy turystycznym ognisku z pieczeniem kiełbasek i gorącą herbatą, a przede wszystkim przygotowanie uroczystego zakończenia połączonego z akademią o charakterze patriotycznym i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Z takiej formuły rajdu, na przestrzeni lat, korzystali turyści indywidualni oraz młodzież szkolna pod opieką nauczycieli. Niestety tegoroczne realia nie pozwoliły na organizację wydarzenia w takiej formie.

 

Rajd został zaplanowany jako indywidualna wędrówka, bez ogniska oraz bez uroczystego zakończenia. Rano, w dniu 7 listopada br. w Ogródku Jordanowskim w Końskich każdy zgłoszony uczestnik rajdu otrzymał przy weryfikacji mapkę z opisem trasy, pamiątkowy znaczek button oraz słodką przekąskę. Tak zaopatrzeni uczestnicy wyruszyli na indywidualną wędrówkę, która wiodła z Końskich przez Stary Młyn, Koczwarę, Piłę, Górny Młyn do koneckich lasów w okolicach Wąsosza i Izabelowa, przez Stadnicką Wolę, Aleję Katyńską znów do Ogródka Jordanowskiego, gdzie od godz. 12:00 działała meta. Pamiątkowe, imienne dyplomy uczestnictwa oraz nagrody i upominki wydawały uczestnikom Magdalena Weber i Jolanta Weber. Pasjonatom Ziemi Koneckiej wręczono odznaki turystyczne: Turystę Ziemi Koneckiej w stopniu srebrnym otrzymała Gabriela Łaska, w stopniu złotym: Ewelina Fulara, Jan Kowalski i Krystyna Kowalska, która także odebrała Koronę Gór Świętokrzyskich.